stebi.me

My store

Your products. Track calories, protein, fat and carbohydrate and log them into your food diary.

Start a store of your own

Sign in to add your own products and track calories and macros in your diary.

Highest in protein

Products where protein is more than 70 % of all energy.

Show all (172) →
Minced American pollock mass RIMI MARE
A
Minced American pollock mass RIMI MARE
Rimi
80 kcal Fat 0 g Carbs 0 g Prot. 19,3 g
€4.99
450 g · €11.09/kg
Frozen small shrimp R SEAFOOD
A
Frozen small shrimp R SEAFOOD
Rimi
66 kcal Fat 0,2 g Carbs 0 g Prot. 16 g
€12.99
300 g · €43.30/kg
Frozen shrimp R SEAFOOD, ASC
A
Frozen shrimp R SEAFOOD, ASC
Rimi
75 kcal Fat 0,4 g Carbs 0 g Prot. 22 g
€7.99
300 g · €26.63/kg
Tuna slice RIO MARE in brine, 160 g
A
Tuna slice RIO MARE in brine, 160 g
Maxima
101 kcal Fat 0,5 g Carbs 0 g Prot. 24 g
€3.99
160 g · €24.94/kg
Tuna slice RIO MARE in brine, 240 g
A
Tuna slice RIO MARE in brine, 240 g
Maxima
101 kcal Fat 0,5 g Carbs 0 g Prot. 24 g
€5.49
240 g · €22.88/kg

Good carbohydrates

Carbohydrate from starch rather than sugar — rice, grains, pulses.

Show all (1269) →
Canned white beans RIMI SMART, 400 g / 240 g
A
Canned white beans RIMI SMART, 400 g / 240 g
Rimi
110 kcal Fat 0,6 g Carbs 14,6 g Prot. 7,4 g
€0.65
400 g · €2.71/kg
Canned chickpeas EXTRA LINE, 400 g
B
Canned chickpeas EXTRA LINE, 400 g
Maxima
121 kcal Fat 2,5 g Carbs 14 g Prot. 7,2 g
€0.75
400 g · €1.88/kg
Barley Flakes SKANĖJA, 400 g
A
Barley Flakes SKANĖJA, 400 g
Maxima
331 kcal Fat 1,3 g Carbs 66,3 g Prot. 10 g
€0.75
400 g · €1.88/kg
Pearl groats SKANĖJA (4 x 100 g), 400 g
A
Pearl groats SKANĖJA (4 x 100 g), 400 g
Maxima
320 kcal Fat 1,1 g Carbs 65,6 g Prot. 9,3 g
€0.79
400 g · €1.98/kg
Oat flakes HAPPY FAMILY, 400 g
A
Oat flakes HAPPY FAMILY, 400 g
Rimi
396 kcal Fat 6,2 g Carbs 65,7 g Prot. 13,1 g
€0.79
400 g · €1.97/kg

Good fats

Products whose fat is mostly unsaturated — oils, nuts, oily fish.

Show all (365) →
Unskinned chilled dorado
A
Unskinned chilled dorado
IKI
180 kcal Fat 12,3 g Carbs 0,4 g Prot. 16,8 g
€14.49
1 kg · €14.49/kg
Saulėgrąžų daigai, 100 g
A
Saulėgrąžų daigai, 100 g
Rimi
45 kcal Fat 4 g Carbs 2 g Prot. 2 g
€1.85
100 g · €18.50/kg
Flax seeds OLD MILLER, 200 g
B
Flax seeds OLD MILLER, 200 g
Rimi
576 kcal Fat 40 g Carbs 16 g Prot. 32 g
€2.09
200 g · €10.45/kg
Organic rapeseed oil HIPP from 4 months, 250 ml
C
Organic rapeseed oil HIPP from 4 months, 250 ml
Maxima
828 kcal Fat 92 g Carbs 0 g Prot. 0 g
€5.99
250 ml · €23.96/l
Beetroot salad with garlic, 300 g
A
Beetroot salad with garlic, 300 g
Rimi
172 kcal Fat 12 g Carbs 14,7 g Prot. 1,2 g
€1.65
300 g · €5.50/kg
Food diary Track your calories and macros for the day — log what you ate and see how much is left to your goal What to eat, and how much Tell us how many calories, or how much protein or carbohydrate you need — we will find the product, the portion and the price All lists More lists: highest protein, low sugar or salt, Lithuanian and organic products

How these lists are put together

The lists follow the nutrition declared on the product label. We work out the share of each macronutrient by energy rather than by weight, because a gram of fat carries 9 kcal while a gram of protein or carbohydrate carries only 4. Fat is judged by its saturated share and carbohydrate by its sugar share, so what you see first is the best composition rather than simply the fattiest or the sweetest.